Nieruchomości

Porady

Praca agenta

31 października 2024

5 mitów dlaczego nie warto korzystać z usług biura nieruchomości

1. Sprzedaż nieruchomości jest łatwa i zrobię to samodzielnie.

Jeśli właściciel mieszkania nie ma żadnego doświadczenia w sprzedaży i np. po raz pierwszy próbuje sprzedać swoją nieruchomość, to jest wielce prawdopodobne, że może zarówno skomplikować, jak i opóźnić proces sprzedaży. Oczywiście może zdarzyć się tak, że wystawi mieszkanie na sprzedaż, zgłosi się od razu kupujący, który zaakceptuje cenę ofertową i sprawa sprzedaży przebiegnie gładko.

Co jednak, gdy mieszkanie ma nieuregulowany stan prawny, jest zadłużone, ma wielu współwłaścicieli, być może skłóconych, z których np. nie każdy ma potrzebę lub podobną motywację do sprzedaży? I tu zaczynają się schody. Wkraczają potencjalne pomyłki, emocje, a to pierwszy krok do podejmowania niekorzystnych decyzji.

2. Znam swoją nieruchomość najlepiej i dlatego najlepiej ją sprzedam.

Z pewnością właściciel doskonale zna swoją nieruchomość, jednak czy będzie w stanie dostatecznie wydobyć wszystkie jej atuty? Czy przywiązanie emocjonalne do mieszkania, które właściciel samodzielnie remontował przez wiele miesięcy nie stanie na drodze realnemu oglądowi sytuacji? Czy właściciel nie obrazi się na ewentualne słowa krytyki na temat wykończenia łazienki czy kuchni w swoim domu? Często takie sytuacje są powodem zerwania rozmów sprzedażowych, obrażenia się stron na siebie.

3. Sprzedając samodzielnie zaoszczędzę sporo pieniędzy.

Biura nieruchomości działają na rynku po to, aby pomagać w transakcjach swoim klientom i pobierać za swoją pracę wynagrodzenie. Nie jest niczym dziwnym, że agent nieruchomości, który decyduje się wziąć pod swoje skrzydła sprzedającego i jego/jej nieruchomość, będzie oczekiwać zapłaty za swoje działania.

Sprzedający mają często przekonanie o tym, że jeśli samodzielnie sprzedadzą nieruchomość, to uzyskają kwotę, którą nie będą musieli się z nikim dzielić. W rezultacie często jest tak, że sprzedający otrzymuje dużo niższą cenę za nieruchomość niż tę, jakiej na początku się spodziewał.

Tu właśnie jest widoczne zadanie agenta: pracować w taki sposób i uzyskać taką kwotę transakcyjną, aby sprzedający był zadowolony i nie miał problemu z zapłatą wynagrodzenia. Sprzedający często obiecuje sobie, że nie zdecyduje się na obniżenie ceny nieruchomości, jednak gdy w grę zaczynają wchodzić emocje i upływ czasu, presja staje się nie do zniesienia, a właściciel często godzi się na sporą obniżkę, byleby tylko pozbyć się nieruchomości.

4. Sam/a wynegocjuję lepszą cenę transakcyjną.

Właściciel sprzedający samodzielnie ma najczęściej silne wyobrażenie o cenie transakcyjnej, czyli o tym, jaką kwotę za nieruchomość chce otrzymać. Niestety jego cena ofertowa jest składową cen podobnych nieruchomości na portalach ogłoszeniowych, tym co doradzi sąsiad czy też plan zakupowy sprzedającego (np. nowe, większe mieszkanie lub dom plus wymiana samochodu lub urlop). W takim wypadku, cena ofertowa nieruchomości jest nieadekwatna do cen rynkowych i sprzedaż może trwać miesiącami, a nawet latami.

5. Tylko MI zależy na sprzedaży.

Sprzedający myślą, że agentom nieruchomości zależy tylko na tym, aby mieć w swoim portfolio jak najwięcej mieszkań, domów czy działek na sprzedaż. Profesjonalny agent nieruchomości przyjmuje nieruchomość do sprzedaży z intencją jak najszybszej i jak najkorzystniejszej sprzedaży. Musi jednak brać pod uwagę zmieniające się dynamicznie warunki polityczno-gospodarcze, trendy na rynku, zawirowania, kryzysy.

Profesjonalny agent nieruchomości będzie wykonywać szereg działań zmierzających do finalizacji transakcji. Z pewnością motywacja sprzedażowa agenta jest taka sama, a czasami nawet większa niż właściciela nieruchomości.