Co robić, gdy w sprawie oferty zadzwoni do Ciebie agent nieruchomości

Nieruchomości

Porady

Praca agenta

16 grudnia 2024

Co robić, gdy w sprawie oferty zadzwoni do Ciebie agent nieruchomości?

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości, którą zamierzasz sprzedać lub wynająć bezpośrednio i właśnie opublikowałeś ogłoszenie w internecie lub zawiesiłaś baner z danymi do kontaktu, możesz spodziewać się, że między innymi zadzwoni do Ciebie agent nieruchomości.

Często właściciele nieruchomości kierują się emocjami i od razu informują agenta, że nie chcą wchodzić w żadną współpracę. Oczywiście mają do tego prawo. Jednak może warto spróbować na chwilę odrzucić negatywne odczucia i wysłuchać, co agent może mieć do powiedzenia.

Jak się zachować, gdy odbierzesz telefon od agenta nieruchomości?

  1. Bądź uprzejmy i zachowaj spokój - nawet, jeśli nie jesteś zainteresowana propozycją współpracy. Pamiętaj - agent to ktoś, kto wykonuje swoją pracę, ktoś, kto - jak każdy człowiek - ma swoją wrażliwość. Podziękuj grzecznie, nie ma przecież potrzeby nikogo obrażać i sprawiać, że życie innej osoby stanie się dużo mniej przyjemne. :)
  1. Postaraj się słuchać uważnie. Dowiedz się, co agent ma Ci do zaoferowania. Nawet kiedy na tę chwilę nie planujesz korzystać z usług agencji, nigdy nie wiesz - to, co Ci przekaże agent może okazać się bardzo pomocne.
  1. Skoro już rozmawiasz z agentem, zbieraj informacje, zadawaj konkretne pytania. Dowiedz się, jakie usługi oferuje, na jakich warunkach współpracuje, jakie ma doświadczenie, w jakim systemie pracuje (umowy otwarte czy na wyłączność), a także jakie strategie marketingowe sugerowałby zastosować w przypadku Twojej nieruchomości. Dopytaj dlaczego właśnie jego czy ją miałbyś wybrać jako swojego partnera do sprzedaży/wynajmu.
  1. Zanotuj dane kontaktowe do agenta, jeśli dobrze Ci się rozmawiało i prezentował profesjonalną postawę. Zapisz ważne informacje, które mogą Ci się przydać w przyszłości, nawet jeśli teraz nie jesteś zainteresowana skorzystaniem z usług tej agentki. Kto wie, za tydzień czy miesiąc taka notatka może się okazać niezwykle istotna, wręcz zbawienna. W końcu, w zależności od rodzaju nieruchomości i typu transakcji, nawet do ok. 70% ofert trafia w końcu do agencji nieruchomości i jest przez nie sprzedawanych lub wynajmowanych.
  1. Poinformuj agenta, że potrzebujesz czasu do namysłu. Jeśli nie jesteś pewien, czy chcesz współpracować z agencją, określ, ile mniej więcej czasu potrzebujesz na rozważenie propozycji i przemyślenie oferty. Możesz również  powiedzieć, że skontaktujesz się później, jeśli będziesz zainteresowana.
  1. Porównaj otrzymane oferty i zdecyduj, która z nich jest dla Ciebie najkorzystniejsza. Sprawdź opinie dotyczące agenta oraz biura nieruchomości, z którym agent współpracuje, zapoznaj się ze stroną internetową agencji, jej modelem działania, przejrzyj oferty, które agent ma obecnie w swoim portfolio lub które już sprzedał/wynajął, zorientuj się jaka jest skuteczność agenta (czy np. regularnie otrzymuje wyróżnienia, nagrody za wyniki). Rozwiej swoje ewentualne wątpliwości, upewnij się, że podejmujesz świadomą decyzję.

Sprzedaż lub wynajem nieruchomości to czasochłonne i pracochłonne działania. Warto rozważyć współpracę z rzetelnym agentem nieruchomości, który będzie pracować TYLKO dla Ciebie i dołoży wszelkich starań, aby doprowadzić do skutecznej transakcji. Może nie warto automatycznie odrzucać możliwości rozmowy z agentem, może jednak warto zweryfikować, co mógłby dla nas zrobić. Kto wie, być może zrobi to korzystniej: szybciej, w lepszej cenie, bezpieczniej, po prostu lepiej.