• Data dodania: 29.03.2022
  • Tagi: Mieszkanie, Seniorzy, Budownictwo, Infrastruktura
Seniorzy stanowią znaczną część naszego społeczeństwa i według przewidywań w najbliższych latach liczba osób starszych będzie szybko rosnąć. Osób w wieku poprodukcyjnym jest w naszym kraju ok. 20%, a osób powyżej 60. roku życia mieszkających samotnie ok. 5%.

Seniorzy to często osoby, które dawno wychowały swoje dzieci. Mieszkają samotnie w dużych domach lub mieszkaniach. Nie mają możliwości, aby zadbać o przydomowe ogrody, wykonywać prace konserwatorskie czy utrzymywać w porządku duże powierzchnie mieszkalne.
Zdarza się, że starsze osoby mieszkające w blokach bez windy mają utrudnioną możliwość wychodzenia na zewnątrz. Seniorzy mieszkający w małych miejscowościach lub na wsi mają słaby dostęp do placówek służby zdrowia czy sklepów.

Wszystkie te utrudnienia negatywnie wpływają na samopoczucie i stan zdrowia. Pozostawanie w izolacji, często w samotności, bez możliwości spacerów lub po prostu możliwości przebywania na świeżym powietrzu, powoduje stres i brak poczucia sensu życia.

Na zachodzie Europy oraz w Ameryce Północnej budownictwo senioralne rozwija się coraz prężniej. Miejsca zamieszkania dostosowywane są w taki sposób, aby seniorzy mogli pozostać jak najdłużej samodzielni i mogli spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu na wspólnych przestrzeniach. W Danii, Szwecji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii czy we Włoszech popularny jest tzw. "cohousing" (współmieszkanie, czyli idea wspólnot mieszkaniowych). W Stanach Zjednoczonych jest w tej chwili ok. 300 osiedli specjalnie dla osób w podeszłym wieku.

W Polsce powoli budzi się świadomość na temat potrzeb mieszkaniowych seniorów.

W związku z tym, firmy deweloperskie zaczynają brać pod uwagę wymagania mieszkaniowe dla seniorów podczas projektowania nieruchomości. Na stronie rządowej www.gov.pl widnieje informacja, że "Narodowe Centrum Badań i Rozwoju stawia na budownictwo społeczne dla seniorów".

Założeniem jest, że budownictwo senioralne będzie miało spełniać wymagania klimatyczne i cele strategii “Europejskiego Zielonego Ładu”. W ciągu trzech lat opracowane mają zostać innowacyjne technologie (budynki modułowe, prefabrykowane) pomocne w budowaniu i utrzymaniu budynków wielorodzinnych, które będą energooszczędne. To z kolei, poza oczywistą redukcją kosztów, zapewni seniorom większą samodzielność i bogatsze życie społeczne, w przeciwieństwie np. do obecnych dzisiaj na rynku domów opieki społecznej.

Podpowiadamy, jak wybrać nieruchomość, która sprawi, że nasi rodzice lub dziadkowie będą odczuwać komfort życia.

Z pewnością mieszkanie powinno być niewielkie, ok. 40-50 mkw. Powinno być usytuowane na parterze lub posiadać dostęp do windy w przypadku wyższych kondygnacji. Dobrze, aby w bloku zainstalowany był podjazd. Mieszkanie powinno być pozbawione wysokich progów, schodków oraz mieć szerokie przejścia. Będzie to pomocne w przypadku konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim lub o kulach. Kuchnia i łazienka powinny spełniać warunki bezpieczeństwa. W łazience warto zainstalować prysznic z funkcją siedzenia oraz uchwyty. Blok powinien znajdować się w lokalizacji, w której łatwo będzie dojść czy dojechać do przychodni, szpitala, apteki, sklepów, innych punktów usługowych i terenów zielonych.

Seniorzy chcą czuć się potrzebni. Powinni mieć możliwość korzystania z udogodnień, aby nie czuć się wykluczonymi ze społeczeństwa.