• Data dodania: 31.01.2023
  • Tagi: Miasto, rozwój, innowacja, smart city
Branża nieruchomości ma coraz większy wkład w innowacyjność miast.
Z badania przeprowadzonego przez ThinkCo (firma doradcza specjalizująca się w rynku nieruchomości) Inteligentne miasto to już nie tylko implementacja technologii, obecnie to tzw. smart cities czwartej generacji.

Smart cities wykorzystują innowacje w celu rozwiązywania realnych problemów społeczności i wprowadzania decyzyjności głosów mieszkańców. Działania inteligentnego miasta mają wywierać realny wpływ na świat zewnętrzny i uwzględniać cele zrównoważonego rozwoju. Istotna będzie tu współpraca naukowców, organizacji pozarządowych, samorządów i partnerów technologicznych, aby dostosować konkretne narzędzia, które będą wspierać rozwój dobrostanu mieszkańców.

Branża nieruchomości będzie musiała wpisać się w nowe, zróżnicowane oczekiwania społeczne, takie, jak m. in. aspekty ESG (E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność, G – Ład korporacyjny): 54%, nowe technologie: 34%, zmiany klimatyczne:42%.

Dlatego właśnie obserwowany jest szybki rozwój proptechu, czyli wprowadzania innowacji bezpośrednio związanych z nieruchomościami.
Popularnymi rozwiązaniami wprowadzanymi do miast będą: chmura (88%), rozwiązania mobilne (86%), Internet Rzeczy (IoT 84%), biometria (74%), AI (66%).

Według badanych przez ThinkCo osób, 58% mieszkańców miast wierzy, że inteligentne miasta są bardziej zrównoważone, a 57% twierdzi, że jakość usług publicznych jest na wyższym poziomie.

Proptech w nieruchomościach to głównie smart home - rozwiązania zwiększające komfort funkcjonowania w mieszkaniu. Według prognoz, do 2026 roku przychody z segmentu dostępności do sieci 5G mają podwoić się i osiągnąć ponad 720 mln dolarów.

Przy wprowadzaniu innowacyjności do miast należy pamiętać, iż miasto to złożony organizm i podczas zarządzania nim należy brać pod uwagę różne procesy i potrzeby. Wyróżnia się sześć filarów inteligentnych miast:

1. Jakość życia
2. Kapitał społeczny
3. Transport
4. Środowisko naturalne
5. Konkurencyjność gospodarcza
6. Zarządzanie i partycypacja

Nowoczesne miasto musi uwzględniać potrzeby mieszkańców, mieć dobrze rozwiniętą urbanistykę. Dużą rolę do odegrania ma tu właśnie branża nieruchomości. Deweloperzy powinni skupiać się na tworzeniu osiedli na obszarach, które sprzyjają zdrowemu rozwojowi miasta. Powinni zapewniać mieszkańcom m. in dostęp do komunikacji miejskiej, placówek edukacyjnych. Aby tak było, branża zaczyna coraz bardziej sięgać po aktualnie dostępne dane (m. in. różnego rodzaju czujniki smogu, systemy pomiarów czy sterowania ruchem), które mogą pomóc w realizacji zrównoważonego rozwoju miast.