• Data dodania: 08.10.2021
  • Tagi: Biuro nieruchomości, Agent nieruchomości
Klamka zapadła. Decyzja podjęta. Sprzedajemy nieruchomość - i co dalej?

Jeśli nasi znajomi w ostatnim czasie sprzedawali mieszkanie za pośrednictwem agencji nieruchomości i ta współpraca zakończyła się pomyślnie, to warto skorzystać z takiego polecenia.

Pamiętajmy jednak, że to, co odpowiada innym nie zawsze będzie odpowiadać nam. Dlatego warto zrobić rozeznanie w temacie przez czytanie różnych artykułów w internecie czy szukanie agencji, która znajduje się w okolicy naszej nieruchomości. Agenci tam pracujący doskonale orientują się w aktualnej sytuacji na lokalnym rynku. Doradzą nam i zaproponują optymalny sposób współpracy.

Szukajmy biura nieruchomości, które zaproponuje nam kompleksową obsługę - biura, które współpracuje z wieloma partnerami, takimi jak prawnicy, notariusze, doradcy kredytowi, fotografowie, specjaliści od home stagingu, firmy remontowe czy przeprowadzkowe. Bardzo istotne są też osiągnięcia agencji, jej doświadczenie i staż na rynku, skutecznie przeprowadzone transakcje, a dodatkowo opinie zadowolonych klientów.

Gdy zdecydujemy się już na skorzystanie z usług pośrednika - przychodzi czas na wybór właściwego agenta nieruchomości! Pamiętajmy, że sprzedaż to praca z ludźmi, wiążemy się bowiem z agentem na dłuższy czas (w zależności od umowy) i ważne jest to, abyśmy nawiązali dobrą relację. W tym pomoże nam sprawdzenie czy agent zapewnia konkretne działania. Przede wszystkim dobry agent zawsze stara się odpowiednio przygotować do spotkania z klientem. Sprawdza i analizuje ceny ofertowe na lokalnym rynku i w miarę możliwości weryfikuje faktyczne ceny transakcyjne. Jest w stanie zaproponować optymalną cenę za jaką nieruchomość powinna zostać zaprezentowana na rynku.

Agent odwiedza klienta, aby go poznać i obejrzeć nieruchomość oraz zrozumieć oczekiwania sprzedającego. Jeśli efektem rozmowy jest decyzja o podjęciu współpracy, to kolejnym krokiem jest podpisanie umowy pośrednictwa. Umowa pośrednictwa gwarantuje bezpieczeństwo i jasne zasady współpracy. Agent powinien ustalić stan prawny nieruchomości i powinien zapewniać szerokie spektrum działań marketingowych w zależności od rodzaju sprzedawanej nieruchomości. Ważne jest, aby agent był w stałym i regularnym kontakcie ze sprzedającym, po to by informować go co dzieje się z nieruchomością, ile osób jest zainteresowanych i jakie są statystyki oglądalności oferty. Agent powinien zawsze być obecny osobiście podczas prezentacji nieruchomości. To on uczestniczy w rozmowach, negocjacjach oraz oferuje wsparcie przy kompletowaniu niezbędnych dokumentów. Dodatkowo ustala termin aktu u notariusza i uczestniczy podczas podpisywania umowy przyrzeczonej, jak i podczas wydawania lokalu.

Jedno jest pewne - z takim agentem nawet najtrudniejsza i najbardziej skomplikowana transakcja nie będzie nam straszna, a jego wsparcie będziemy odczuwać podczas całego procesu, który jest jednym z bardziej stresujących momentów w życiu klientów sprzedających swoją własną nieruchomość!