• Data dodania: 05.01.2022
  • Tagi: Umowa Pośrednictwa, Biuro Nieruchomości, Agencja Nieruchomości
Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest odpłatnym wykonywaniem czynności, które zmierzają do zawarcia przez inne osoby umów nabycia, zbycia, najmu czy dzierżawy nieruchomości (art. 179b ustawy o gospodarce nieruchomościami).

Aby skorzystać z takiego pośrednictwa, klient powinien zawrzeć umowę w formie pisemnej pod rygorem nieważności (art.180 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Od 2017 roku umowa pośrednictwa może być zawarta w formie elektronicznej.

Należy pamiętać, że właściwie skonstruowana umowa leży zarówno w interesie klientów, jak i agentów. W umowie pośrednictwa wyszczególniony jest zakres czynności oraz wynagrodzenie dla pośrednika. Warto przedyskutować wszystkie działania, jakich podejmie się agent nieruchomości oraz formy wynagrodzenia (procentowa, uzależniona od wartości transakcji, wynagrodzenie ryczałtowe). Dzięki temu klient wie, czego się spodziewać i unika się niepotrzebnych nieporozumień w przyszłości.

Umowa pośrednictwa może być podpisywana w biurze nieruchomości, jak i poza nim. Jeśli ma to miejsce poza siedzibą przedsiębiorstwa lub na odległość, to według obowiązujących przepisów konsument ma 14 dni na ewentualne skorzystanie z prawa do odstąpienia od umowy. W takim przypadku, aby nie zwlekać z działaniami związanymi m.in. z przygotowywaniem nieruchomości lub tworzeniem i publikacją oferty, klient może złożyć oświadczenie, aby pośrednik niezwłocznie po podpisaniu umowy przez obie strony przystąpił do wykonywania usługi.

W związku z występującymi dwoma modelami współpracy, tj. na podstawie umowy otwartej lub umowy z klauzulą wyłączności, warto rozważyć wszelkie za i przeciw. Należy upewnić się, w jaki sposób i od której strony będzie pobrane wynagrodzenie oraz do wykonania jakich czynności zobowiąże się agent.

W umowie pośrednictwa nie powinny być zawarte zapisy niedozwolone, które można znaleźć w rejestrze klauzul niedozwolonych UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów). Zawsze należy dopytywać się i wyjaśniać wszelkie wątpliwe kwestie zawarte w umowie.

Gdy klient podpisze umowę świadomie i ze zrozumieniem, możemy mieć pewność, że zapobiegniemy kontrowersjom podczas współpracy, oraz że stworzymy dobrą relację, a co za tym idzie zaufanie do pośrednika.

Umowa pośrednictwa jest kluczowa podczas kooperacji pośrednika nieruchomości z klientem. Dzięki niej obie strony znają swoje prawa i obowiązki, unikają niepotrzebnego stresu i rozumieją szczegóły wzajemnych interakcji. Klient jest spokojny, ponieważ wie, czego może spodziewać się lub oczekiwać od swojego agenta nieruchomości.

Właściwa umowa pośrednictwa to bezpieczeństwo transakcji, dlatego warto podjąć współpracę ze sprawdzonym biurem nieruchomości, którego agent posiada pozytywne i rzetelne opinie klientów.