• Data dodania: 27.01.2022
  • Tagi: Umowa Rezerwacyjna, Rezerwacja, Nieruchomości, Sprzedaż
Umowa rezerwacyjna to dwustronny kontrakt, dzięki któremu właściciel nieruchomości jest zobowiązany do wyłączenia nieruchomości ze sprzedaży lub wynajmu na określony czas. Nierzadko zdarza się, że zainteresowany zakupem klient chce np. zweryfikować swoją zdolność kredytową, upewnić się, że nieruchomość spełni wszystkie wymogi lub oczekiwania, przeprowadzić audyt itp. Często sam sprzedający potrzebuje więcej czasu, np. na skompletowanie wszystkich dokumentów potrzebnych do transakcji.

Jest to porozumienie stron (sprzedający - kupujący lub wynajmujący - najemca) zawierane przed podpisaniem bardziej sformalizowanej umowy, np. deweloperskiej, przedwstępnej umowy sprzedaży, warunkowej umowy sprzedaży, umowy sprzedaży, umowy najmu.

W umowie rezerwacji jedna strona zobowiązuje się nie sprzedać / nie wynająć nieruchomości komu innemu w zamian za ustaloną wcześniej kwotę zabezpieczenia finansowego. Daje to obu stronom możliwość uzyskania większej pewności, że do transakcji dojdzie, równocześnie dbając o wzajemne interesy na wypadek potencjalnego konfliktu.

Podpisanie umowy rezerwacyjnej jest dobrowolne. Sprzedający/wynajmujący uzyskuje większą “gwarancję”, że klient poszukujący jest poważny i faktycznie zamierza kupić/wynająć nieruchomość. Kupujący/najemca, z kolei, może sobie w ten sposób zarezerwować atrakcyjną nieruchomość, którą jest zainteresowany, przed innymi ewentualnymi klientami, w konkretnym przedziale czasu lub do określonego terminu.

Informacja o możliwości zawarcia umowy rezerwacyjnej jest zawarta w Kodeksie cywilnym i opiera się na zasadzie swobody umów. Strony mogą dowolnie kształtować jej zapisy, pod warunkiem, że cel i treść takiej umowy są zgodne z ustawą, zasadami współżycia społecznego i nie sprzeciwiają się właściwości (naturze) stosunku, zgodnie z art. 353.

Tego rodzaju umowa cywilnoprawna nie wymaga formy aktu notarialnego, polega jedynie na rezerwacji nieruchomości na piśmie, przy czym ważne jest, aby zawierała podstawowe informacje, takie jak: datę i miejsce zawarcia umowy, dane stron, wskazanie nieruchomości, cena/czynsz transakcyjny, okres rezerwacji, wysokość opłaty rezerwacyjnej, rodzaj kolejnej umowy, która ma zostać podpisana oraz zasady dotyczące jej zawarcia, wzajemne zobowiązania stron dotyczące ew. rozwiązania lub niedotrzymania ustaleń i podpisy.

Jeżeli obie strony transakcji są gotowe, ale z jakiegoś powodu na tym etapie nie mogą lub nie chcą się zadeklarować na 100% i podpisać bardziej formalnego kontraktu, umowa rezerwacyjna pozwala na uzgodnienie bardziej wiążących zobowiązań, jednocześnie oferując możliwość zapewnienia sobie mniej bolesnej furtki ew. ‘wyjścia’ z umowy.