• Data dodania: 04.02.2022
  • Tagi: Rynek Nieruchomości, Mieszkania, Rok 2021, Dane
1. Wzrost cen materiałów budowlanych: ceny w okresie od stycznia do grudnia 2021 r. w porównaniu z okresem za rok poprzedni wzrosły średnio o 12%. Ceny w grudniu 2021 r. w stosunku do roku poprzedniego wzrosły średnio o 24%. Wzrosty cen odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych (źródło: grupapsb.com.pl).

2. Z badania "Barometr zawodów" wykonanego na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej wynika, że w Polsce jest deficyt ponad 30 zawodów, w tym pracowników branży budowlanej. Są to m. in. betoniarze, zbrojarze, brukarze, stolarze, dekarze, monterzy, mechanicy, pracownicy robót budowlanych. Ten deficyt dał się bardzo odczuć inwestorom w mijającym roku, gdy czas oczekiwania na ekipy budowlane był znacznie wydłużony.

3. Nowelizacja prawa budowlanego, określająca nowy standard energetyczny oraz obniżone wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię. Do tych nowych standardów musieli dostosować się ci, którzy w 2021 roku otrzymali pozwolenie na budowę oraz modernizują lub rozbudowują budynki.

4. Podpisanie przez prezydenta RP ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz ustawy o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Te przepisy mają na celu chronić nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2022 r.

5. Ustawa o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, który polega na tym, że na wyodrębnione konto bankowe deweloperzy będą wpłacać składki od każdej wpłaty nabywcy na mieszkaniowy rachunek powierniczy. Ma to zabezpieczyć nabywców na wypadek upadłości dewelopera lub banku prowadzącego rachunek oraz w innych wyszczególnionych sytuacjach odstąpienia od umowy. Regulacje te zaczęły obowiązywać od 31 lipca 2021 r.

6. Projekt z programu rządowego Nowy Ład umożliwiający budowę domu o powierzchni do 70 mkw. bez konieczności starania się o pozwolenie na budowę, bez prowadzenia dziennika budowy i bez konieczności zatrudniania kierownika budowy (ustawa z dnia 17 wrześni 2021 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

7. Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym podpisana przez prezydenta RP 15 listopada 2021 roku ma wejść w życie 27 maja 2022 roku. Program ten ma pomóc osobom, które nie mają środków finansowych na wkład własny, ale mają zdolność kredytową. Osoby te jednak oraz członkowie ich rodziny nie mogą być w posiadaniu innego mieszkania, z wyjątkiem rodzin mających co najmniej dwoje dzieci.

8. Według ustawy z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz innych ustaw, nastąpi obowiązek rozliczania najemcy prywatnego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Niestety brak możliwości odliczenia poniesionych kosztów remontu czy zakupu wyposażenia przez właścicieli nieruchomości może spowodować przeniesienie tych strat na najemców. Ustawa ta ma wejść w życie w 2023 roku.

Źródła:

https://www.morizon.pl/blog/2021-branzy-nieruchomosci-podsumowanie-komentarzami-ekspertow/

https://www.grupapsb.com.pl/centrum-prasowe/trendy-cenowe/trend/zmiany-cen-materialow-budowlanych-oraz-do-domu-i-ogrodu-w-grudniu-i-za-12-miesiecy-2021-r.html

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/jakich-pracownikow-brakuje-w-polsce-w-2020-r-zawody-deficytowe-z-raportu-barometr/6yeq340#:~:text=W%20bran%C5%BCy%20budowlanej%20brakuje%20m.in.%20betoniarzy%2C%20zbrojarzy%2C%20brukarzy%2C,niskie%20wynagrodzenia%20w%20stosunku%20do%20wymaga%C5%84%20stawianych%20pracownikom.