W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka nowych sposobów na szybkie zarobienie dodatkowych pieniędzy. Ciekawa opcja to house flipping, czyli trend pochodzący prosto ze Stanów Zjednoczonych. Zasada działania w teorii jest prosta. Inwestor kupuje nieruchomość, np. mieszkanie z rynku wtórnego, odnawia je, a następnie sprzedaje z pokaźnym zyskiem. Czy to rzeczywiście dobry pomysł na zarobek? Zobacz czy house flipping naprawdę się opłaca.
Flip to sposób na biznes, który polega na poszukiwaniu używanych, nierzadko zaniedbanych nieruchomości, np. mieszkań z rynku wtórnego, które są dostępne w atrakcyjnych cenach. Kupując takie lokum poniżej średniej ceny rynkowej, można odnowić je stosunkowo małym kosztem, a następnie szybko sprzedać nawet z kilkudziesięcioprocentowym zyskiem. Brzmi jak dobry biznesplan i tak jest też w rzeczywistości - pod warunkiem, że wiemy, co, jak i kiedy zrobić.
Zgodnie z definicją flipping nieruchomości jest możliwy na kilka sposobów. Jakich?
Niemniej jednak inwestycja w ramach flipu opłaci się tylko wtedy, kiedy koszt zakupu nieruchomości i cena remontu będzie niższa niż cena sprzedaży gotowego mieszkania lub domu. Wygenerowany zysk można przeznaczyć na zakup i remont kolejnych lokali mieszkalnych, które ponownie można sprzedać z zyskiem.
Flip najczęściej odnosi się do handlu nieruchomościami z rynku wtórnego. Wynika to przede wszystkim z faktu, że takie lokale są często dostępne w wyjątkowo niskich cenach, a nawet po odliczeniu kosztów remontu sprzedaż nieruchomości generuje pokaźne zyski. To możliwe także w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego, ale tutaj w grę wchodzą znacznie wyższe kwoty, a także spore ryzyko straty.
Zdarza się jednak, że remont nowej nieruchomości jest tańszy aniżeli przygotowanie mieszkania z rynku wtórnego do kolejnej odsprzedaży, tym bardziej, kiedy np. kupujemy od dewelopera kilka mieszkań naraz, w pakiecie, być może ze wspólnikami-inwestorami. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest nabywana nieruchomość, jaka jest jej cena i za jaką kwotę można ją finalnie sprzedać nowemu nabywcy.
Jak zajmować się flipem mieszkań, aby zarobić?
Oczywiście nie ma jednego, najskuteczniejszego sposobu na flip nieruchomości, który pozwoli na wypracowanie pokaźnych zysków. Tutaj liczy się doświadczenie, wiedza, budżet oraz odrobina szczęścia. Kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć zamierzone cele i wysokie zyski ze sprzedaży nieruchomości to:
Nie każdy dysponuje odpowiednio wysoką gotówką, która pozwoli na pokrycie kosztów rzędu nawet do kilkuset tysięcy złotych. Na szczęście flipperzy mogą korzystać z kredytów hipotecznych, które są dostępne zarówno na zakup nieruchomości deweloperskich, jak i takich z rynku wtórnego.
Flipowanie mieszkań to jeden z wielu sposobów na spore zarobki. Kluczowe jest jednak znalezienie okazji, aby jak najtaniej kupić lokum mieszkalne, doprowadzić je do lepszego stanu i sprzedać z realnym zyskiem.
W dzisiejszych czasach flip nieruchomości jest realizowany głównie przez osoby stosunkowo młode, ambitne oraz dysponujące niezbędną wiedzą z zakresu marketingu, nieruchomości oraz wykończenia wnętrz. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, skorzystaj z kilku wskazówek:
Uważaj też na kłopoty prawne jako flipper mieszkań. Nieruchomości w dobrych cenach często są po zajęciach komorniczych, na których ciążą zobowiązania hipoteczne. Niemniej jednak flip nieruchomości to biznes, który z czasem pozwala osiągać profity z finalnej sprzedaży na poziomie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.