Merytoryka

Nieruchomości

Porady

30 czerwca 2023

Fotowoltaika – czym jest i czy warto w nią inwestować?

Fotowoltaika to dziedzina, która zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej z naturalnego źródła odnawialnego, czyli słońca.
Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są m. in. do produkcji instalacji fotowoltaicznych.

Wiele osób widzi zalety stosowania tego rozwiązania:

  • niezależność energetyczna
  • niższe rachunki za prąd (nawet o kilkadziesiąt procent)
  • dbanie o środowisko
  • możliwość wykorzystywania nadwyżek prądu wygenerowanych przez instalację, szczególnie w okresie zimowym (najpierw nadwyżki prądu odsyła się do sieci, a pobiera z powrotem, gdy taka potrzeba zachodzi

Na co należy zwrócić uwagę?

Przed podjęciem decyzji o tym, czy zainwestować w instalację fotowoltaiczną przemyśl:

  • wysokość swoich rachunków za prąd

Jeśli Twoje miesięczne rachunki są niskie, może okazać się, że instalacja nie będzie opłacalna. Według specjalistów w tym przypadku wskazana byłaby mała instalacja, której koszty byłyby wysokie (im mniejsza instalacja, tym wyższa cena paneli, inwertera lub konstrukcji).

  • zapotrzebowanie na wymianę dachu

Może okazać się, że w najbliższym czasie rozważasz wymianę dachu. Narazisz się wtedy na dodatkowe koszty demontażu i ponownego montażu systemu na dachu.

Warto pamiętać, aby podczas wymiany dachu wybrać jego odpowiednią konstrukcję - tak, aby z łatwością można było zainstalować panele fotowoltaiczne.

  • czy w najbliższej przyszłości planujesz przeprowadzkę lub sprzedaż nieruchomości

W przypadku sprzedaży, montaż systemu fotowoltaicznego może okazać się korzystny ze względu na wzrost wartości i ceny ofertowej nieruchomości. Zyskasz również przewagę nad innymi ofertami sprzedaży na rynku.

Ponadto umożliwiasz nabywcom określenie orientacyjnego rocznego zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie oszacowanie kosztów utrzymania związanych z zużyciem energii (Ceryfikaty energetyczne)

Jeśli zamierzasz nieruchomość wynajmować, możesz nadal zainwestować w panele fotowoltaiczne, aby zapewnić ewentualnym najemcom większy komfort pozyskiwania energii i niższe rachunki za prąd, a tym samym zwiększyć szansę na szybszą transakcję.

  • stopień zacienienia nieruchomości

Sprawdź czy na terenie w pobliżu domu znajdują się drzewa, słupy czy inne budynki, które w znacznym stopniu zasłaniają promienie słoneczne.
Najlepszym miejscem na instalację fotowoltaiki jest wschód, zachód i południe. Można również wykonać montaż instalacji na gruncie lub innym pobliskim budynku, np. na garażu.

Z pewnością decyzja o inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest korzystna dla ochrony środowiska i ze względu na znaczną redukcję kosztów zużycia prądu. Jednak, jak przed każdą poważną inwestycją, warto rozważyć wszystkie "za" i "przeciw". Z pewnością powinno skorzystać się z rad specjalistów, którzy przeprowadzą profesjonalny audyt i doradzą najkorzystniejsze rozwiązania.