Pani Katarzyna, właścicielka zakupionego na kredyt trzypokojowego mieszkania, postanowiła zacząć zarabiać na swojej inwestycji i zdecydowała się wynajmować swoją nieruchomość. Mieszkanie znajdowało się w stolicy na osiedlu nowoczesnych apartamentowców. Pani Katarzyna włożyła bardzo wiele wysiłku, aby kupić i wykończyć swoje mieszkanie. Podczas prac wykończeniowych miała do czynienia z niezbyt solidną firmą remontową, a na domiar złego nie do końca układała się jej współpraca z architektem wnętrz. Pani Katarzyna czuła się zmęczona procesem kredytowym, a także etapem wykańczania i przygotowywania mieszkania dla przyszłego najemcy.
Pani Katarzyna jest osobą samodzielną i zdecydowaną. Jest terminowa i zasadnicza. Tego samego wymaga od innych. W związku z tym, że zainwestowała ogromną ilość czasu i nakładów finansowych, określiła oczekiwaną przez siebie wysokość czynszu najmu i nie wyobrażała sobie, że mogłaby pójść na jakiekolwiek ustępstwa w tej kwestii.
Pani Katarzyna zdecydowała się na współpracę z biurem nieruchomości, aby mieć pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Nie wyobrażała sobie jednak oddania sprawy w ręce przypadkowej osoby i dokładnie sprawdziła rynek. Ostatecznie wybrała agenta nieruchomości, który, według uzyskanej informacji, specjalizował się konkretnie w najmach. Umówili się na spotkanie, podczas którego mieli ustalić warunki współpracy, a także kwotę, za jaką miało być wynajmowane mieszkanie. Agent wyglądał i zachowywał się bardzo profesjonalnie, brzmiał fachowo, widać było, że zna się na swojej pracy i kompetentnie doradzał.
Podczas spotkania agent nieruchomości sugerował realną, możliwą do uzyskania wysokość czynszu. Pani Katarzyna nie była przekonana co do zdania agenta. Nie spodziewała się, że jej kwota będzie różnić się od podanej przez agenta aż o prawie 20% na jej niekorzyść.
Agent nieruchomości zaproponował, że przygotuje dla niej analizę rynku i obowiązujących na nim aktualnie czynszów najmu nieruchomości w podobnym standardzie dla tej okolicy. Po dwóch dniach agent ponownie spotkał się z panią Katarzyną, aby przedstawić swój raport i ostatecznie ustalić wysokość czynszu najmu przed ew. podpisaniem umowy pośrednictwa. Okazało się, że kwota poprzednio proponowana przez agenta nie różniła się zbytnio od tej, którą zaproponował na pierwszym spotkaniu.
Klientka nie była zadowolona z takiego obrotu sprawy, jednak po zapoznaniu się z danymi z rynku najmu zrozumiała, że jeśli nadal będzie upierać się przy swojej racji, to może narazić się na długie oczekiwanie na najemcę, który zaakceptuje jej ‘wirtualny’ czynsz najmu lub będzie zmuszona obniżyć stawkę, jednocześnie tracąc szansę na szybki wynajem. Pani Katarzyna nie mogła pozwolić sobie na straty, zwłaszcza, że nadal miała zobowiązania kredytowe. To nie wchodziło w grę. Nawet jeden miesiąc zwłoki z zawarciem rocznej umowy najmu spowodowałby utratę kilkuset złotych w skali miesiąca, co byłoby nie do odrobienia. Pani Katarzynie bardziej opłacało się obniżyć wysokość czynszu najmu w ogłoszeniu do kwoty zaproponowanej przez agenta - wysokość tej redukcji i tak była mniejsza niż ta, którą spowodowałby jednomiesięczny pustostan związany z obstawaniem przy swoim oczekiwanym, ale wymyślonym czynszu najmu opartym jedynie na potrzebach. Pani Katarzyna podjęła decyzję o tym, aby zaufać swojemu agentowi nieruchomości, zdać się na jego doświadczenie i fachową wiedzę, i pozwolić mu pracować zgodnie z jego strategią marketingową.
Pani Katarzyna miała szczęście, że trafiła na agenta nieruchomości, który rozumiał proces wynajmu i ostrzegł ją przed konsekwencjami niewłaściwej decyzji. W efekcie, w ciągu kolejnych dwóch tygodni agent nieruchomości przeprowadził 13 prezentacji, z których wyłonione zostały 2 osoby spełniające wymagania pani Katarzyny. Z jedną z nich finalnie została zawarta umowa najmu. Notabene, dzięki dużej liczbie prezentacji w tym samym czasie oraz mocnej konkurencji wokół oferty, uzyskany czynszu najmu okazał się wyższy od czynszu ofertowego z ogłoszenia. Pani Katarzyna była bardzo zadowolona z pracy swojego agenta nieruchomości oraz z tego, że regularnie, co miesiąc, będzie otrzymywać ustaloną kwotę za wynajem swojego mieszkania.
Ta historia kolejny raz udowadnia, że warto dokładnie ustalić realną do uzyskania kwotę czynszu najmu, aby przyciągnąć jak największą liczbę potencjalnych najemców. Zawyżony czynsz może odstraszyć klientów, zmniejszając szansę na szybki najem, a także narazić wynajmującego na spore straty finansowe (koszty utrzymania nieruchomości, brak zysku). To samo dotyczy zaniżonej wartości czynszu - owszem, do zawarcia umowy najmu dojdzie wtedy prawdopodobnie względnie szybko, ale właściciel niepotrzebnie narazi się na utratę części zysku.
Analiza rynkowa doświadczonego agenta pomaga wynajmującemu zrozumieć, jakie są realne wartości w danej okolicy, a dobrze wycenione mieszkanie przyspiesza proces wynajmu. Profesjonalni agenci nieruchomości mają dostęp do wielu narzędzi i danych rynkowych, które pozwalają im na określenie właściwej wartości nieruchomości i odpowiedniej wysokości czynszu najmu. Klient, korzystając z wiedzy agenta nieruchomości, ma możliwość zrozumieć aktualne trendy i oczekiwania najemców. Ponadto doświadczeni agenci świetnie odnajdują się w negocjacjach, co przynosi dodatkowe korzyści finansowe wynajmującemu.
Zadaniem agenta jest doprowadzić do jak najszybszego wynajmu, ale partnerstwo i zaufanie pomiędzy klientem i agentem są kluczowe. Zaufanie właściwemu agentowi nieruchomości w dużym stopniu może doprowadzić do satysfakcjonującej i zyskownej transakcji, a o to przecież chodzi, prawda?