House flipping, czyli potocznie flipowanie, to sposób inwestycji zaczerpnięty ze Stanów Zjednoczonych, polegający na tym, że inwestor kupuje tanią, często zaniedbaną nieruchomość, a następnie - po wykonaniu remontu lub innych koniecznych prac, odsprzedaje ją z zyskiem.
Należy jednak podkreślić, że do takiego działania trzeba się odpowiednio przygotować, posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności praktyczne. To pozwoli zminimalizować ryzyko potencjalnych strat.
Inwestorzy mogą flipować na różne sposoby.
Jednym z nich jest flip polegający na zakupie mieszkania, które jest następnie odświeżane, lub remontowane. W tym przypadku inwestor powinien wiedzieć, jak skalkulować koszty. Inwestor musi liczyć się z tym, że od zakupu nieruchomości do jej odsprzedaży minie dłuższy czas, ponieważ prace remontowe mogą trochę potrwać, w zależności od stopnia ich skomplikowania. Czasami inwestor specjalizuje się w zakupie kilku bądź kilkunastu lokali naraz bezpośrednio od dewelopera, korzystając z efektu skali i związanych z tym rabatów cenowych, następnie wykańczając nieruchomości ‘pod klucz’ i sprzedając z zyskiem końcowym odbiorcom.
Drugim sposobem na flipowanie jest tzw. wholesaling - flip bez remontu. Inwestor kupuje mieszkanie po okazyjnej cenie, najczęściej poniżej ceny rynkowej, a następnie szybko odsprzedaje w atrakcyjnej dla klientów cenie. W tym przypadku najczęściej wystarczy gruntowne uprzątnięcie nieruchomości lub wykonanie home stagingu.
Zanim zaczniesz flipować, powinieneś się do tego dobrze przygotować. Musisz umieć oszacować koszty i czas remontu oraz finalną wartość rynkową nieruchomości. Musisz umieć zidentyfikować ryzyko i starać się go unikać, bo w innym przypadku możesz narazić się na bardzo duże straty. Takim ryzykiem jest np. odkryta po fakcie wada fizyczna nieruchomości czy jej nieuregulowany stan prawny, które wpłynęły na niższą cenę rynkową. W takim przypadku czas rozwiązywania takiego problemu może być trudny do skalkulowania, a efekt nie zawsze łatwy do przewidzenia, co może narazić inwestora na dodatkowe koszty. Warto jest też zapewnić sobie pewien bufor, poduszkę finansową, na wypadek jakichkolwiek kłopotów. I zawsze mieć strategię wyjścia z inwestycji, czyli Plan B.
Przed zakupem nieruchomości do flipowania powinieneś dokładnie zidentyfikować, na jakiej podstawie została określona cena danej nieruchomości, a następnie stworzyć kosztorys, plan biznesowy. Oblicz, ile będziesz musiał zainwestować w różnego rodzaju naprawy, remonty, wymianę instalacji, prace adaptacyjne i określ czy posiadasz odpowiednie środki finansowe oraz dostęp do solidnych i terminowych ekip remontowych.
Mieszkania do flipowania bardzo szybko znikają z rynku nieruchomości, zatem warto trzymać rękę na pulsie. Pamiętaj też, aby zawsze mierzyć siły na zamiary. Rozsądne przygotowanie pozwoli Ci pomnożyć swój kapitał, przynieść oczekiwane zyski i uniknąć przykrych niespodzianek.