Czy warto wydzielać w mieszkaniu pokoje na wynajem?
Jeśli tak, to jak urządzić taką nieruchomość, aby spełnić potrzeby najemców i czerpać wymierne korzyści z najmu?
Coraz więcej właścicieli mieszkań o dużym metrażu lub większej liczbie pomieszczeń decyduje się na inwestycję w wynajem na pokoje. Jest to dobry sposób na uzyskanie comiesięcznych dochodów z najmu dużego mieszkania, na które niewiele osób byłoby stać, gdyby mieli wynajmować je w pojedynkę lub jako para.
Pokoje wynajmowane są najczęściej przez studentów lub singli. Jest to spowodowane zarówno posiadaniem ograniczonych środków finansowych na wynajem mieszkania w całości, jak też brakiem zdolności kredytowej, aby kupić chociażby kawalerkę.
Jak przygotować się do wynajmu pokoi w swojej nieruchomości?
Jeśli mieszkanie ma korzystny rozkład pomieszczeń, głównym zadaniem właściciela będzie odpowiednie dostosowanie ich pod przyszłych najemców. Natomiast jeśli mieszkanie wymaga prac remontowych lub przebudowy, aby dostosować pomieszczenia lub je wydzielić, to należy zgłosić taki zamiar do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej.
Każdy pokój powinien mieć drzwi zamykane na klucz. Pokój powinien być wyposażony w łóżko, szafę, biurko, oświetlenie. Ważne, aby sprzęt był dobrej jakości, aby nie trzeba było zbyt często dokonywać napraw.
Dobrze byłoby, aby farby użyte do malowania ścian były dobrej jakości, aby w razie potrzeby z łatwością zmyć powstałe zabrudzenia.
Pomieszczenia wspólne powinny być wyposażone w meble, urządzenia i sprzęt, które są łatwe w utrzymaniu czystości. Warto zabezpieczyć też podłogi, położyć chodniki, wykładziny lub maty chroniące przed zarysowaniem lub innym zniszczeniem.
Należy zaopatrzyć mieszkanie w odkurzacz, kuchenkę, pralkę. Najważniejsza jest prostota sprzętów i ich funkcjonalność. Wyposażenie kuchni powinno składać się z podstawowych i niedrogich naczyń, które bez problemu, w razie potrzeby, będzie można uzupełnić.
Powinno się też przemyśleć ile osób będzie wynajmować mieszkanie w tym samym czasie. Nie wolno doprowadzić do przepełnienia mieszkania, ponieważ może mieć to konsekwencje we wzajemnych relacjach najemców, jak i w ich podejściu do dbałości o nieruchomość.
Właściciel powinien ustalić zasady, które powinny obowiązywać najemców w kwestii dbania o dom lub mieszkanie. Tu z pomocą przychodzi m. in. właściwa treść umowy najmu. W takich sytuacjach właściciel może skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, który oprócz dopilnowania umowy najmu sporządzi też protokół zdawczo-odbiorczy. Jest to dokument będący podstawą do ew. roszczeń w razie zaistnienia jakichkolwiek sporów podczas okresu najmu. Agent nieruchomości może pomóc również w ustaleniu odpowiedniej wysokości czynszu najmu, aby właściciel odniósł jak największą korzyść z tej inwestycji.