Przez wiele lat osoby z niepełnosprawnościami były skazane na szereg utrudnień związanych z użytkowaniem swojego miejsca zamieszkania. I o ile osoby zamieszkujące domy mają większą możliwość dostosowania budynku do indywidualnych potrzeb, o tyle osoby zamieszkujące bloki wybudowane kilkadziesiąt lat temu często zmagają się z wieloma niedogodnościami.
Na rynku pierwotnym jest coraz więcej ofert mieszkań w budynkach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Deweloperzy są zobowiązani do stosowania się do przepisów prawnych w tym zakresie. Prawo budowlane wskazuje wytyczne, jakie musi spełnić deweloper, jeśli chodzi o funkcjonalność użytkowania budynków.
Szukając mieszkania dla osoby z niepełnosprawnościami można skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, który sprawdzi oferty dostępne na rynku właśnie pod kątem tych szczególnych wymagań. Tego rodzaju nieruchomości poszukiwane są też przez osoby starsze i rodziny z małymi dziećmi (Mieszkanie dla seniora - o czym warto wiedzieć?).
Należy też brać pod uwagę to, że w wyniku sytuacji losowych pełnosprawny dotychczas właściciel mieszkania może nagle zacząć zaliczać się do grona osób korzystających z udogodnień dla osób niepełnosprawnych.
Na co m. in. zwracać uwagę wybierając tego rodzaju nieruchomość?
W przypadku pomieszczeń należy zwrócić uwagę m. in. na:
Wszystkie nowe budynki wielorodzinne muszą spełniać ściśle określone wymagania dla ich użytkowania przez osoby niepełnosprawne. Niestety, klienci poszukujący mieszkania mogą jeszcze spotkać się z nieruchomościami, które nie spełniają wszystkich wymogów. Dlatego warto skorzystać z pomocy agenta nieruchomości, który znajdzie i zaproponuje odpowiednią ofertę i tym samym zaoszczędzi czas klientowi, dla którego przemieszczanie się z miejsca na miejsce może być problemem.