Sprzedaż mieszkania to duży krok, potencjalnie jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Dlatego naturalne jest, że możesz mieć pewne obawy związane z całym procesem.
W związku z tym, że wielu właścicieli zamierza sprzedać swoją nieruchomość pierwszy raz w życiu, niejednokrotnie pojawia się poczucie bycia zagubionym w gąszczu porad, przepisów, zasad, a także pułapek i niebezpieczeństw, które mogą na nas czyhać.
Jeśli sprzedający rozważa współpracę z biurem nieruchomości, to również i ta ewentualność może budzić jakieś wątpliwości, rodzić ważne pytania czy wymagać przeprowadzenia dokładniejszej analizy rynku, zrozumienia, z kim warto współpracować i dlaczego.
Sprzedający często obawiają się, że wynagrodzenie agenta nieruchomości będzie zbyt wysokie w stosunku do jakości wykonanej pracy, nieproporcjonalne do uzyskanych korzyści oraz niepotrzebnie uszczuplające przewidywane zyski ze sprzedaży. “Dam sobie radę sama”, “po co mi pośrednik?” - zastanawiają się.
Ze względu na to, że sprzedający często nie znają żadnego agenta nieruchomości, a - co za tym idzie, przynajmniej na początku drogi, nie mają zaufania do obcego bądź co bądź człowieka, mogą mieć poczucie, że stracą kontrolę nad procesem sprzedaży po nawiązaniu współpracy z pośrednikiem.
Właściciel może odczuwać strach i niepewność co do tego czy agent będzie w stanie prawidłowo oszacować wartość nieruchomości. Nieodpowiednio ustawiona cena ofertowa może jednak prowadzić do zbyt szybkiej sprzedaży za tzw. ‘bezcen’ lub do długiego oczekiwania na kupującego, zniechęconego do oglądania przeszacowanego mieszkania czy domu.
Sprzedających bardzo często niepokoją kwestie dotyczące bezpieczeństwa transakcji i związane z tym formalności: dokumenty, sprawy logistyczne, warunki finansowe, właściwe zabezpieczenie ich interesów. Kto, jak nie ja sam/a uchronię moje dane, moją transakcję, zapewnię bezpieczeństwo? Po co mi agent nieruchomości, który zadaje różne, czasami niewygodne, pytania lub “każe” sobie dostarczać różne dokumenty?
To przykre, ale nieraz niestety zdarza się, że sprzedający ma wcześniejsze negatywne doświadczenia związane ze współpracą z agentami nieruchomości. Nie ma co się więc dziwić, że taka osoba może być zamknięta na współpracę z pośrednikiem i decyduje się na samodzielną sprzedaż swojej nieruchomości.
Polecamy lekturę wpisu blogowego, w którym radzimy właścicielom, jak dobrze wybrać profesjonalnego, godnego zaufania agenta nieruchomości - 5 zasad jak dobrze wybrać agenta nieruchomości oraz opisujemy plusy lokalnego biura nieruchomości i zalety takiego wyboru - Zalety lokalnego biura agenta nieruchomości.
Topowi Agenci doskonale wiedzą, jakie lęki pojawiają się u ich klientów, a dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy potrafią zapewnić im komfortową współpracę w trakcie całego procesu transakcyjnego.