Z odbiorem technicznym mieszkania zmagają się przede wszystkim osoby, które chcą nabyć nieruchomość z rynku pierwotnego od dewelopera. Dotyczy to także inwestorów, którzy na szeroką skalę kupują nieruchomości mieszkalne lub użytkowe i czekają, aż obiekt zostanie oddany do użytkowania. A zatem kiedy powinien zostać przeprowadzony odbiór techniczny mieszkania? Kto się tym zajmuje i na co zwrócić uwagę? Tego dowiesz się z naszego poradnika.
Odbiory techniczne mieszkań to proces, podczas którego nabywca sprawdza czy mieszkanie zostało wykonane zgodnie z umową deweloperską oraz obowiązującymi normami budowlanymi. W trakcie tego odbioru obowiązkowo sporządza się protokół, w którym nabywca ma możliwość zgłoszenia wszelkich wad, usterek, niezgodności z projektem oraz standardem wykończenia mieszkania.
Sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego ma miejsce najczęściej wtedy, kiedy deweloper otrzymuje już pozwolenie na użytkowanie, ale nie została jeszcze podpisana umowa przenosząca własność na nabywcę. Podczas odbioru technicznego nabywca może samodzielnie weryfikować i odnotowywać wszystkie błędy w sztuce deweloperskiej lub zdecydować się na współpracę z zewnętrznym specjalistą.
Uwaga! Deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do wskazanych usterek w nieruchomości i wydanie zgody na ich usunięcie. Co więcej, w przypadku braku sporu deweloper ma 30 dni na usunięcie usterek.
W dzisiejszych czasach odbiór techniczny mieszkania od dewelopera jest standardem. Obowiązek wykonania takich czynności pojawia się jeszcze przed podpisaniem umowy przenoszącej własność na lokal mieszkalny. Warto dodać, że w przypadku mieszkań, które zostały już oddane do użytkowania nie ma konieczności przeprowadzania odbioru technicznego – ale jest taka możliwość za zgodą dewelopera.
Ważne! Ustawa deweloperska przewiduje obowiązek wykonania odbioru technicznego nieruchomości tylko wtedy, kiedy ta jest zaliczana do obiektów z rynku pierwotnego.
Warto mieć na uwadze, że odbiór kluczy od dewelopera nie zawsze jest tożsamy z odbiorem technicznym, co niestety jest często mylone ze sobą. Oczywiście zdarza się, że klucze są przekazywane w dniu odbioru. Gdyby jednak czepiać się kruczków prawnych, przekazanie kluczy powinno odbywać się dopiero wtedy, kiedy wszystkie usterki zostaną usunięte przez dewelopera, a mieszkanie ma wydaną zgodę na użytkowanie.
Zanim zdecydujesz się na samodzielny odbiór mieszkania od dewelopera, koniecznie przeanalizuj wszystkie powody determinujące opłacalność skorzystania z takiej opcji. Często okazuje się, że wsparcie specjalisty technicznego jest niezbędne, szczególnie jeśli odbieramy pierwszą nieruchomość deweloperską i nie wiemy, na co zwracać uwagę. Poniżej przedstawiamy zalety każdego z dostępnych rozwiązań.
Decyzja o samodzielnym przeprowadzeniu technicznego odbioru mieszkania czy też skorzystaniu z pomocy fachowca zależy od indywidualnych preferencji oraz wiedzy nabywcy. Oto porównanie zalet obu opcji:
Samodzielny odbiór:
Odbiór z pomocą fachowca:
Zanim wybierzesz konkretne rozwiązanie, rozważ za i przeciw każdego z nich i dopiero wtedy podejmij decyzję. Jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia budowlanego, lepiej skorzystaj z pomocy eksperta, który ma narzędzia i niezbędne umiejętności.
Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to kluczowy moment dla każdego nabywcy. To nie tylko chwila, kiedy otrzymujemy klucze do naszego nowego domu, ale przede wszystkim okazja do dokładnego sprawdzenia, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z umową i czy nie ma żadnych wad czy niedociągnięć. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do odbiorów technicznych.
Aby odbiór techniczny mieszkania przebiegł bezproblemowo, zabierz też ze sobą: rzuty i plany techniczne mieszkania, prospekt informacyjny od dewelopera.
Ceny usługi odbioru technicznego mieszkania przez specjalistę wahają się w przedziale od kilkuset do nieco ponad tysiąca złotych. Wszystko zależy od lokalizacji, metrażu mieszkania oraz liczby wykrytych usterek.
Jeśli dodatkowo zażyczysz sobie raport oraz dokumentację zdjęciową – wtedy specjalista może pobrać dodatkowe opłaty. To stosunkowo niewielkie koszty, które gwarantują, że w odbieranej nieruchomości zostaną wypisane wszystkie błędy, które musi naprawić deweloper na swój koszt.
2. Jakie są popularne usterki w mieszkaniach deweloperskich?
3. Jakie dokumenty otrzymuje właściciel po odbiorze technicznym mieszkania?