• Data dodania: 21.06.2023
  • Tagi: Mieszkanie, dwupoziomowe, zalety, schody, komfort
Mieszkanie dwupoziomowe jest doskonałą propozycją dla osób szukających sporej przestrzeni do aranżacji wnętrz. Jest to też świetna alternatywa dla zamieszkania w domu. Oferty tego rodzaju można znaleźć zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym (np. mieszkania w kamienicach z użytkowym poddaszem lub w budynkach, gdzie mieszkania mają antresole lub drugi poziom).

Mieszkanie dwupoziomowe daje namiastkę domu, a jednocześnie nie naraża lokatorów na dodatkowe prace, typu pilnowanie ogrzewania czy odśnieżanie podjazdu. Właściciele tego rodzaju mieszkań chwalą sobie życie w mieście, a jednocześnie zapewniają sobie i rodzinie komfort, jaki daje mieszkanie w średniej wielkości domu.

Mieszkanie dwupoziomowe stwarza wiele możliwości dostosowania przestrzeni, w szczególności dla dużych rodzin. Nie zabraknie tu miejsca na przechowywanie wielu różnych przedmiotów (schowki pod schodami, szafy, garderoby, pomieszczenia gospodarcze).

Dosyć łatwo jest stworzyć strefę dzienną (użytkową) i nocną (prywatną). Na drugim poziomie można również urządzić domowe biuro, co jest korzystne dla osób wykonujących pracę zdalnie.

Zaletą mieszkania dwupoziomowego jest z pewnością brak sąsiadów z góry, a co za tym idzie zachowana jest prywatność lokatorów. Atutem często jest także niezapomniany widok, np. na panoramę miasta, ze względu na dużą powierzchnię okien oraz samo położenie lokalu na wyższych piętrach.

Ze względu na to, że w mieszkaniach dwupoziomowych znajdują się schody, warto zwrócić uwagę na ich układ i dopilnować, aby ich obecność w jak najmniejszym stopniu redukowała metraż. W przypadku posiadania dzieci lub zwierząt dobrze jest zainstalować odpowiednie zabezpieczenia. Ze względu na wygodę mieszkańców warto pamiętać, aby toaleta była umiejscowiona również na pierwszej kondygnacji mieszkania.

Bardzo istotne jest to, aby zwrócić uwagę na jakość dachu, ponieważ może to w znacznym stopniu ograniczyć koszty ogrzewania i wpłynąć na komfort użytkowania w okresie letnim i zimowym.

Przy wyborze mieszkania dwupoziomowego należy sprawdzić układ drugiego poziomu oraz ewentualne skosy, które mogą znacznie utrudnić aranżację przestrzeni. W takim przypadku cena za metr kwadratowy drugiego poziomu będzie niższa niż cena za metr kwadratowy na pierwszym poziomie, gdzie skosy nie występują, ale kąt nachylenia ścian może mieć ogromne znaczenie dla komfortu użytkowania.

Mieszkanie dwupoziomowe ma zalety i wady. Jest to z pewnością dobra propozycja dla rodzin z dziećmi czy osób, dla których częste korzystanie ze schodów nie jest problemem. Duża przestrzeń i możliwości aranżacji z pewnością przekonają niejedną osobę do zakupu lub wynajmu tego rodzaju nieruchomości.