• Data dodania: 04.09.2023
  • Tagi: Podatek od czynności cywilno-prawnych, PCC, kupno, sprzedaż, mieszkanie
Podatek od czynności cywilnoprawnych jest opłatą, którą do niedawna ponosił każdy, kto dokonywał zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Na rynku pierwotnym podobnego obowiązku nie ma. Podatek PCC jest obliczany i odprowadzany przez notariusza i wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Z dniem 31 sierpnia 2023 roku (na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw) podatek PCC przy zakupie nieruchomości dla części klientów został całkowicie zniesiony. W tym dniu zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące obowiązku opłacenia podatku PCC w przypadku tych kupujących, którzy spełniają konkretne kryteria.

Ulga przysługuje:

  • osobom fizycznym, które aktualnie nie posiadają lub w przeszłości nigdy nie posiadały na własność mieszkania lub domu, a które kupują swoją pierwszą nieruchomość w życiu na rynku wtórnym (dot. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego)
  • osobom fizycznym, które posiadają udział w nieruchomości w wysokości nie większej niż 50% - pod warunkiem, że udział ten nabyły w drodze dziedziczenia
Jest to z pewnością spore ułatwienie dla klientów kupujących, pozwalające im zaoszczędzić znaczne kwoty, które następnie mogą przeznaczyć na inny cel. Np. zakup mieszkania w cenie 500 000 zł oznacza, że kwota w wysokości 10 000 zł zostaje nabywcy w kieszeni i może zostać wykorzystana stosownie do własnych potrzeb.