• Data dodania: 20.09.2023
  • Tagi: Domy drewniane, domy z drewna, zalety, ekologia, budownictwo
Domy z drewna nie tracą na popularności wśród Polaków i często są budowane ze względu na aspekt ekologiczny. Domy drewniane to doskonały wybór dla osób ceniących sobie dbałość o zdrowie. Warto pamiętać, że domy drewniane mogą przybrać formę zarówno tradycyjną, np. dom w stylu góralskim (z bali), jak i nowoczesną, np. ekskluzywne domy lub wille (dom szkieletowy i modułowy).

Inwestorzy coraz częściej wykorzystują również najnowsze technologie - inteligentne rozwiązania (Smart Home - inteligentny dom), pozwalające zarządzać nieruchomością z różnych miejsc na świecie.

Ekologiczne rozwiązania

Drewno jest materiałem ekologicznym i jest coraz częściej wykorzystywane w budownictwie.
Jest to materiał zdrowy i całkowicie odnawialny. Najczęściej wykorzystywanym drewnem jest sosna. Jest to jeden z najtańszych gatunków i najłatwiej przechodzi proces obróbki. Drewno musi być wyselekcjonowane (I gatunek), wysuszone i zaimpregnowane. Najlepszy wiek drzewa wykorzystywanego do budowy to 80-120 lat.

Zalety domu z drewna - zdrowie, energooszczędność i nie tylko

Dużą zaletą jest to, że czas budowy domu z drewna jest znacznie krótszy niż domu murowanego. W przypadku konieczności przebudowy czas ten również skraca się na korzyść domu drewnianego.

Drewniane ściany oddychają, a to zapewnia korzystny mikroklimat wewnątrz domu. Wyjątkowy jest też zapach drewna unoszący się w pomieszczeniach, w zależności od rodzaju użytego drewna i zawartych w nim olejków eterycznych i żywicy.

Ze względu na lekką konstrukcję, fundamenty mogą być mniejszych rozmiarów (lżejsze), a to pozwala na oszczędność finansów. Dom drewniany może być budowany niezależnie od pory roku, ponieważ nie wymaga murowania lub wylewania betonu.

Domy drewniane gwarantują dobrą izolację. W zimie wnętrza zatrzymują ciepło na bardzo długo, natomiast latem ściany nie przepuszczają ciepłego powietrza, co gwarantuje przyjemny chłód.

W przypadku izolacji zewnętrznej budynku, ze względu na to, że ściany są wypełnione izolacją cieplną, grubość zewnętrznych ścian jest mniejsza, a co za tym idzie powierzchnia użytkowa przy takich samych wymiarach jest większa niż w przypadku domów murowanych, nawet do ok. 10%.