• Data dodania: 27.10.2023
  • Tagi: Agent nieruchomości, pośrednik nieruchomości, agencja nieruchomości, biuro nieruchomości, praca agenta
Interesujesz się pracą w branży nieruchomości? Na pewno słyszałeś nieraz historie o ogromnych prowizjach dla pośredników zajmujących się sprzedażą domów i mieszkań. Jest w tym ziarno prawdy, gdyż w przypadku luksusowych i drogich nieruchomości prowizje bywają pięcio-, a nawet sześciocyfrowe. Chcesz dowiedzieć się, na czym polega praca pośrednika nieruchomości? Zobacz poniższy artykuł.

Pośrednik nieruchomości – kto to i czym się zajmuje?

Praca w zawodzie pośrednika nieruchomości wymaga przede wszystkim poświęcenia sporo czasu na szkolenia i rozwój osobisty oraz determinacji w dążeniu do celów. Pośrednik nieruchomości to specjalista, który pomaga klientom w procesie kupna, sprzedaży, wynajmu lub najmu nieruchomości.

Jest łącznikiem między sprzedającym a kupującym lub wynajmującym a najemcą, dbając o to, aby transakcja przebiegła sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wielu pośredników posiada licencje, które potwierdzają ich kwalifikacje pozwalające na rzetelne zarządzanie sprzedażą i wynajmem nieruchomości.

Co zaliczamy do obowiązków pośrednika nieruchomości?

  • Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z potencjalnymi klientami. Budowanie relacji.
  • Ocena wartości nieruchomości i doradztwo w zakresie cen rynkowych.
  • Podpisywanie umów pośrednictwa. Sprawdzanie stanu prawnego nieruchomości. Marketing ofert.
  • Regularne raporty do klientów na temat postępów w procesie sprzedaży lub wynajmu.
  • Prezentacja ofert nieruchomości potencjalnym klientom.
  • Prowadzenie negocjacji między stronami transakcji.
  • Pomoc w przygotowaniu i/lub kompletowaniu niezbędnych do transakcji dokumentów.
  • Doradztwo w zakresie finansowania zakupu nieruchomości.
  • Monitorowanie rynku nieruchomości i informowanie klientów o aktualnych trendach.
  • Współpraca z innymi specjalistami, takimi jak notariusze, prawnicy, rzeczoznawcy, geodeci, inspektorzy budowlani, audytorzy, home stagerzy, fachowcy od profesjonalnych sesji zdjęciowych, spacerów wirtualnych, nagrań filmowych czy obsługi dronów.

Ogólnie rzecz biorąc, praca pośrednika nieruchomości to wszystkie działania, które są związane z podpisywaniem umów pośrednictwa, przygotowywaniem domu, lokalu mieszkalnego lub użytkowego do sprzedaży czy wynajmu, zarządzaniem ogłoszeniem, marketingiem oferty, a także kontaktem z nabywcami lub najemcami celem prezentacji nieruchomości, ustalenia warunków, prowadzenia negocjacji oraz wsparcia okołotransakcyjnego.

Jak można zostać pośrednikiem nieruchomości? Krok po kroku

Zawód pośrednika nieruchomości to zajęcie, które przyciąga coraz więcej osób. Pośrednicy mogą liczyć na wysokie zarobki, dużym plusem będą również nienormowane godziny pracy i częsty kontakt z klientami. Czy jednak jest to praca dla każdego? Zanim się zdecydujesz, zwróć uwagę na kilka kwestii.

  1. Idealny pośrednik to osoba elastyczna, łatwo dopasowująca się do zmiennych warunków, ciekawa świata i zainteresowana drugim człowiekiem.
  2. Od 2014 roku nie jest już konieczne ani posiadanie kierunkowego wykształcenia, ani zdobycie państwowej licencji na wykonywanie tego zawodu. Jednak solidne wykształcenie w dziedzinie związanej z tą branżą (np. prawo, budownictwo, ekonomia) jest bardzo pomocne i może uwiarygodnić pośrednika.
  3. Można skorzystać z kursów na pośrednika, które skupiają się głównie na aspektach praktycznych. Szkolenia te są organizowane na terenie całej Polski przez stowarzyszenia branżowe i największe firmy.
  4. Członkostwo w organizacji branżowej, takiej jak Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i - co za tym idzie - Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, może przynieść wiele korzyści, np. możliwość podniesienia kwalifikacji czy nawiązanie nowych kontaktów biznesowych.
  5. Pośrednik, który zamierza otworzyć i prowadzić własne biuro nieruchomości musi wykupić polisę OC od następstw szkód, które mogą zostać poczynione w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Wymagana jest również pełna zdolność do czynności prawnych oraz zaświadczenie o niekaralności.

W zawodzie pośrednika nieruchomości kluczowe jest nie tylko kontaktowanie się z klientami, ale również swobodne poruszanie w świecie przepisów prawnych i przetwarzanie dużej ilości danych z różnych dziedzin. Dobry pośrednik w swojej pracy łączy kompetencje doradcy, prawnika i budowlańca, marketingowca, a nawet “psychologa”. Warto zastanowić się nad rozpoczęciem pracy w renomowanym biurze nieruchomości, aby zdobyć doświadczenie i nauczyć się solidnych podstaw pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Pośrednik nieruchomości – wiele obowiązków i ogromna odpowiedzialność

Nie ulega żadnej wątpliwości, że praca pośrednika nieruchomości jest wyjątkowo wymagająca i angażująca. Co więcej, zakres obowiązków konkretnego pośrednika jest zależny od rodzaju podpisanej umowy z klientem. Otwarta umowa pośrednictwa ma zupełnie inne zasady współpracy niż umowa na wyłączność, gdzie klient działa tylko z jednym pośrednikiem – tutaj najczęściej mowa o szerszym zakresie obowiązków, ale także większym komforcie pracy pośrednika i większej gwarancji wynagrodzenia.

Dobry agent nieruchomości będzie odpowiedzialny za: negocjacje z klientami, podpisywanie umów pośrednictwa, ocenę stanu faktycznego i prawnego nieruchomości, badanie potrzeb klienta, kompleksową pomoc w sprzedaży, wynajmie, kupnie lub najmie nieruchomości. Co więcej, rzetelny pośrednik nieruchomości powinien mieć świadomość: jakie formalności są niezbędne do załatwienia, jak przebiega proces kupna-sprzedaży i najmu-wynajmu nieruchomości oraz wiedzieć, jakie jest ryzyko związane z wykonywaniem zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami w imieniu swojego klienta.