• Data dodania: 15.11.2023
  • Tagi: Dom wielorodzinny, wady, zalety
Dom wielorodzinny najczęściej posiada dwa lub więcej oddzielnych wejść. Zdarza się, że właściciele posiadają duży dom, decydują się na remont i wydzielają jedno lub dwa oddzielne mieszkania. Wynajem części domu jest doskonałym sposobem, aby uzyskać dodatkowy dochód, podzielić się kosztami utrzymania, napraw czy remontów.


Dom wielorodzinny z oddzielnymi wejściami

Zdarza się, że osoba, małżeństwo lub rodzina posiada duży dom z dwoma oddzielnymi wejściami i decyduje się, aby wykorzystać nieużywaną część domu.

Taką dodatkową powierzchnię można wynająć obcym lokatorom lub rodzinie. Jest to dobre rozwiązanie dla dorosłych dzieci, których nie stać na zakup własnego mieszkania lub dla osób, które opiekują się osobami starszymi, mieszkającymi w drugiej części domu.

Warto pamiętać, że należy zapewnić lokatorom podstawowe pomieszczenia, takie jak kuchnia, łazienka i część wypoczynkowa.

Zalety mieszkania w domu wielorodzinnym

  • możliwość skorzystania z pomocy sąsiada, wspólne zakupy, podział niektórych obowiązków
  • w przypadku, gdy jedna rodzina wyjeżdża, druga może czuwać nad bezpieczeństwem domu
  • niższe koszty utrzymania domu i ogrodu, napraw, konserwacji elewacji, dachu, ogrodzenia itd.


Wady mieszkania w domu wielorodzinnym

  • mniejsza prywatność, hałas, odgłosy zza ściany
  • dzielenie wspólnych przestrzeni, np. korytarzy, podwórka, ogrodu, garażu
  • mniejsza powierzchnia użytkowa niż w przypadku posiadania całego domu na wyłączność
  • możliwość wystąpienia konfliktów

Dzieląc nieruchomość z innymi lokatorami trzeba pamiętać, że jest tam również przestrzeń wspólna i należy respektować potrzeby wszystkich.

Czy warto wynajmować przestrzeń mieszkalną w swoim domu? To zależy.

Z pewnością w przypadku obcych lokatorów warto ich wcześniej poznać, dopytać o ich wcześniejsze miejsce zamieszkania i doświadczenia, ustalić obowiązujące normy współżycia.
W przypadku członków swojej rodziny, której zamierzamy udostępnić część domu, warto ustalić, na jak długo zamierzają u nas zamieszkać i na jakich zasadach oraz ustalić wzajemne obowiązki.

Dzięki określeniu zasad i obowiązków lokatorów zmniejszymy częstotliwość występowania nieporozumień lub kłótni, a wspólne mieszkanie pod jednym dachem okaże się być dobrą inwestycją dla właścicieli.