• Data dodania: 03.01.2022
  • Tagi: Rynek Nieruchomości, Mieszkania, Fundusze, Wynajem, Najem, Wkład Własny
W minionym roku ceny mieszkań wzrosły średnio o 15%. Niskie stopy procentowe oraz dobra sytuacja na rynku pracy z pewnością miały ogromny wpływ na poziom cen nieruchomości. Jednak wysokie ceny ofertowe nie wyhamowały ogromnego popytu kupujących, za którym nie nadążała podaż.

Dużo działo się również w sektorze najmu instytucjonalnego.

Na polski rynek nieruchomości zawitał w maju inwestor Heimstaden Bostad AB, który zakupił od spółki Budimex 13 projektów zawierających aż 2500 apartamentów oraz od spółek Marvipol i Eiffage Immobilier 1300 lokali. Inny deweloper YIT we współpracy z funduszem NREO zamierza wybudować ponad 1000 lokali pod wynajem.

W siłę rośnie również sektor PRS (Private Rented Sector), który daje możliwość wynajmowania mieszkań od profesjonalnych podmiotów. Szacowana liczba tego rodzaju lokali wynosi ok. 1,2 mln. A eksperci oceniają, że do końca 2025 roku inwestycje w tym sektorze mogą wynieść ok. 2 mld zł.

Warto również wspomnieć o nowej ustawie deweloperskiej, jaką w maju 2021 roku uchwalił Sejm RP. Na podstawie tej ustawy firmy deweloperskie będą miały obowiązek odprowadzać dodatkową składkę liczoną od ceny brutto lokalu. Na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy składka wyniesie 1%, a na zamknięty rachunek składka wyniesie 0,1%. Ustawą będą objęte gotowe lokale, od dewelopera, które uzyskały pozwolenie na użytkowanie. Środki z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego będą przeznaczane na zwrot wpłat klientów, gdyby wystąpiła upadłość dewelopera lub banku. Natomiast maksymalna wysokość opłaty rezerwacyjnej nie będzie mogła przekroczyć 1% ceny, jaka będzie widnieć w prospekcie informacyjnym. W przypadku nieuzyskania przez klienta pozytywnej decyzji kredytowej, opłata rezerwacyjna będzie mu zwracana.

Kupujący, po zakwalifikowaniu się, będą mogli skorzystać z benefitów, jakie zapewni im ustawa w ramach Polskiego Ładu, której przepisy wejdą w życie na wiosnę 2022 roku. Ustawa ta obejmuje gwarancją część zaciąganego przez klientów kredytu hipotecznego i ma zastąpić obowiązek wpłaty wkładu własnego. Gwarancja będzie stanowić nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków związanych z uzyskaniem kredytu. Ustawa określa również maksymalne limity cen za 1 mkw. powierzchni mieszkania. W 2022 roku Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przekaże z budżetu państwa 100 mln zł na cele ustawowe.

W związku ze wzrostem stóp procentowych pod koniec 2021 roku mogłoby wydawać się, że zakupy na rynku nieruchomości wyhamują. Jednak wielu prywatnych inwestorów zdecydowało się na ulokowanie finansów w obawie przed rosnącą inflacją właśnie w nieruchomościach. Będziemy nadal z ciekawością przyglądać się wydarzeniom na rynku nieruchomości w 2022 roku.

Źródło:
Rynek mieszkaniowy w 2021 roku i prognozy na 2022 rok - eGospodarka.pl - Aktualności
Rynek nieruchomości 2021. A co z cenami mieszkań w 2022 roku? - eGospodarka.pl - Aktualności